INS Can Roca

Web de l'Institut del barri de Can Roca (Terrassa)

L’INS Can Roca participa a la formació “Sciences et societé”

Enguany, l’INS Can Roca participa a la formació “Sciences et societé” que proposa el Servei de Llengües estrangeres del Departament d’Ensenyament en el marc del l’Impuls a l’ús de la llengua francesa. Aquesta formació està adreçada al professorat de primària i de primer cicle d’ESO que està interessat en treballar per projectes de ciències en francès des de les àrees de llengua francesa, catalana, castellana i ciències.

nuage_tags_sciencesetsociete_vf_-150x150

El nostre institut, en concret, està interessat en poder aplicar el projecte “Vivre avec le soleil” (Viure amb el sol) el curs vinent, i per això estem treballant en la traducció de material didàctic i col·laborant en un grup de treball de creació de fitxes de suport lingüístic i d’avaluació per tal d’adaptar aquest material per poder implementar-lo a 2on d’ESO.  Alguns centres ja estan experimentant aquesta experiència a les seves aules, i la seva experiència ens serà de molta utilitat per poder dur a terme aquesta iniciativa a Can Roca.

Aquest projecte d’educació per a la salut està impulsat per l’associació francesa Paserelles.info i té per objectiu és prendre consciència sobre la incidència dels efectes (tant positius com negatius) del sol sobre la nostra salut, a partir de l’estudi dels diferents graus de sensibilitat en funció del color de la pell, la relació entre la posició del sol al cel (segons l’estació de l’any, l’hora del dia, etc.) i el nivell de risc d’exposició, i els diferents mitjans de protecció solar que existeixen.

outils_guide2Els materials que s’empraran en aquest projecte estan en francès i en català, per treballar a l’aula la metodologia AICLE (Aprenentatge integrat de Continguts i Llengües Estrangeres – CLIL en anglès), que fa referència a qualsevol situació educativa en la qual s’utilitza una llengua estrangera per a l’ensenyament i aprenentatge de matèries diferents de la mateixa llengua en qüestió (en aquest cas aprendrem francès fent ciències naturals, de la mateixa manera que farem algunes unitats de matemàtiques i algunes seqüències didàctiques d’altres matèries no-lingüístiques en anglès).

El nostre institut fa una ferma aposta per l’impuls de les llengües estrangeres, i amb aquesta proposta volem acostar els nostres alumnes a la llengua francesa, que començaran a aprendre a 1er d’ESO amb l’optativa trimestral d’iniciació al francès i que reforçarem durant els cursos posteriors amb iniciatives com el projecte Vivre avec le soleil, que us convidem a conèixer visitant la seva pàgina web: http://soleil.passerelles.info/

visioconf-300x205Els altres projectes en què treballem per poder aplicar en el futur en un segon cicle d’ESO a ciències naturals són: “Manger, bouger pour la santé” (Mengem i movem-nos per fer salut) d’educació nutricional i “Réduire mes dechets, nourrir la terre” (Reduim residus, nodrim la terra) d’educació mediambiental.

2 responses to “L’INS Can Roca participa a la formació “Sciences et societé”

  1. Ruben Mena Flores 25 gener 2013 a les 12:04

    Hola, espero que tot surti bé.

  2. Mairen Perez Ruiz 26 gener 2013 a les 13:12

    El mateix dic

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out /  Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out /  Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out /  Canvia )

S'està connectant a %s

%d bloggers like this: